Jak uzdatnić wodę w domu?
Autor: Filtry Sp. z o.o. | Stacje uzdatniania wody, publikacja: 2023-05-29
Czy woda w Twoim domu ma podejrzany kolor lub zły zapach? Pozostawia trudne do usunięcia zacieki? Takie objawy wskazują na przekroczone parametry wody. To, co dokładnie jest problemem, pokaże precyzyjnie wynik badania wody. Na podstawie wyniku analizy laboratoryjnej można rozpocząć uzdatnianie wody. Od czego zacząć uzdatnianie i które filtry wody wybrać? Z czego powinna się składać stacja uzdatniania wody? Podpowiadamy w tym artykule.
Od czego zacząć uzdatnianie wody?
Im więcej parametrów wody jest ponad normę, tym trudniej wybrać samodzielnie odpowiednie urządzenie do uzdatniania. Z czego to wynika? Najczęściej skuteczność uzdatniania zależy nie tylko od stężenia pojedynczego pierwiastka. Poszczególne związki chemiczne obecne w wodzie mają na siebie wzajemnie wpływ. Dobrym przykładem jest przypadek uzdatniania wody z żelaza. Sposób odżelaziania wody dobiera się oczywiście odpowiednio do ilości obecnego żelaza, ale nie tylko. Liczy się także stopnień utlenialności, odczynu pH i stężenia manganu.
Najlepiej zadbać o jakość wody w domu razem ze specjalistą, doświadczonym w dobieraniu tego typu urządzeń. Oprócz jakości wody potrzebujesz określić, do jakiego celu ma być uzdatniana woda. Gdy trzeba założyć stację na cały dom, użyjesz większych filtrów o dużej wydajności. Sposób uzdatniania wody z kranu dobiera się odpowiednio do skali zapotrzebowania. W sytuacji, gdy ma być oczyszczana tylko woda pitna, użyjesz innego systemu. Sprawdź, jakie metody i urządzenia zastosować w konkretnych sytuacjach.
Jak uzdatnić wodę do picia?
Zapach chloru przeszkadza Ci w korzystaniu z wody do picia? Filtry wody do kuchni są rozwiązaniem tego problemu. Tego typu systemy najczęściej montuje się pod zlewem. Kompaktowe filtry wody, jak np. nowoczesne osmozy dobrze prezentują się również na kuchennym blacie. Filtry wody pod zlew są chętnie instalowane w domach prywatnych i biurach. Dlaczego instalacja filtra wody pitnej to dobry wybór? Woda wodociągowa może zawierać takie substancje, jak:
- chlor,
- metale ciężkie,
- pestycydy,
- pochodne farmaceutyków.
Urządzeniami, które najlepiej radzą sobie z oczyszczaniem wody pitnej, są systemy odwróconej osmozy. Dzięki niezwykle dokładnym membranom filtracyjnym, filtry RO nie przepuszczają nawet bakterii, skutecznie zatrzymując też jony twardości. Po takim filtrze woda nie będzie zawierać żadnych szkodliwych substancji. Postaw na jakość wody pitnej w domu. Pij smaczną wodę bez zanieczyszczeń i chloru prosto z kranu, dzięki instalacji kuchennego filtra pod zlewem. Chcesz oczyścić wodę w całym domu? Poniżej podpowiadamy najlepsze sposoby na wykonanie tego typu instalacji.
Jak uzdatnić wodę z sieci?
Czy to kamień jest Twoim głównym problemem i chcesz się go pozbyć w całym domu? Wystarczy, że zamontujesz zmiękczające filtry na cały dom. Jesteś dopiero na etapie budowy domu? To najlepszy moment, aby zadbać o nową instalację wodną i urządzenia AGD dzięki odkamienianiu wody. W przeciwnym razie osady z twardej wody będą odkładać się w rurach i kaloryferach. Tak zwany kamień kotłowy osadza się również na grzałkach, np. w pralce. Jak działa stacja uzdatniania wody na cały dom? Co zyskujesz w przypadku zamontowania zmiękczacza wody na głównym doprowadzeniu wody do budynku? Dzięki odkamieniaczowi do wszystkich punktów poboru wody w domu trafia woda zmiękczona. Zmiękczacz zatrzymuje jony twardości, czym poprawia jakość wody użytkowej. Jak uzdatnić wodę w domu, która zawiera zbyt dużo jonów twardości? Zmiękczacz wody to jedyne rozwiązanie.
Jak się pozbyć osadów z twardej wody w domu?
Inwestycja w zmiękczacz w domu to koniec problemu z uciążliwymi osadami na kafelkach łazienkowych i kranach. Urządzenia do uzdatniania wody twardej regenerowane są solanką. To oznacza, że do ich działania potrzebujesz jedynie okresowo dokupywać specjalną sól tabletkowaną. Do stacji uzdatniania wody, które montujemy, rekomendujemy sól do zmiękczaczy marki Ciech. To sól w tabletkach o najlepszej jakości, jaka jest dostępna na rynku. Które zmiękczacze najchętniej wybierają nasi klienci? Urządzenia do zmiękczania wody, jakie najczęściej montujemy, to zmiękczacze EcoWater. Wynika to z faktu, że są to najbardziej oszczędne zmiękczacze pod względem eksploatacyjnym. Są przy tym mało awaryjne i niezwykle skuteczne w walce z kamieniem w wodzie. Odkamieniająca stacja uzdatniania wody EcoWater to inwestycja na lata. Jej zakup zwraca się w postaci ochrony instalacji i sprzętów domowych przed kamiennymi osadami, powodującymi usterki. Co w przypadku, gdy woda w Twoim domu pochodzi ze studni? Jak uzdatnić wodę w domu, która poza twardością ma podniesione także inne parametry? Proces uzdatniania wody ze studni zazwyczaj wymaga doboru kilku filtrów wody. Jak uzdatnić wodę w domu i poprawnie dobrać stację uzdatniania wody studziennej?
Jak uzdatnić wodę ze studni?
O ile korzystając z wody pochodzącej z sieci, można oczekiwać, że woda dostarczona do domu spełnia normy, o tyle w przypadku własnej studni nie jest to już takie oczywiste. Właściciele własnych studni kopanych muszą samodzielnie zadbać o jakość pozyskiwanej w ten sposób wody. Jak uzdatnić wodę w domu, która jest czerpana z własnej studni kopanej? Każdorazowo, warto zacząć od zlecenia analizy składu wody. W zależności od rezultatu badania wody, stacja uzdatniania wody studziennej może się składać z kilku elementów. Badanie wykazało, że w wodzie są obecne bakterie? Konieczna będzie instalacja lampy UV do wody. Sterylizatory wody to jedyne urządzenia, które skutecznie usuwają bakterie. Woda z Twojej studni ma rdzawy kolor? To wskazuje z kolei na podwyższony poziom żelaza, do którego usuwania będzie potrzebny filtr odżelaziający. Jakiego systemu uzdatniania użyć, gdy w wodzie występuje kilka zanieczyszczeń?
Które urządzenia wybrać do uzdatniania wody studziennej?
Filtr multifunkcyjny rozwiązuje problem z wodą, gdy przekroczonych jest kilka parametrów jednocześnie. Tego typu filtr wody posiada złoże wielofunkcyjne, które ma zdolność zatrzymywania żelaza, manganu i twardości. Dobór odpowiedniego systemu filtracji wody ze studni zależy od tego, w jakim stopniu przekroczone są poszczególne parametry. Może się okazać, że żelazo jest na tyle wysokie, że trzeba zastosować osobny odżelaziacz wody. Po nim dodatkowo zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny. W stacjach uzdatniania wody ze studni często do usuwania żelaza stosuje się metodę uprzedniego napowietrzania wody. Ułatwia to wytrącenie się żelaza i skuteczne usunięcie go z wody.
O czym jeszcze warto pamiętać, planując montaż systemu filtracyjnego w domu? Na samym początku instalacji, przed główną stacją uzdatniania wody trzeba umieścić filtr wstępny. W przypadku wody z własnego ujęcia warto zakupić filtr marki Cintropur. Filtry narurowe tej marki mają dużą powierzchnię filtracyjną. To sprawia, że skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek, rdza czy muł. Kolejność zamontowania urządzeń w instalacji jest ważna. Gdy w Twojej wodzie znajdują się bakterie, sterylizator wody należy zamontować na końcu całej stacji. Dlaczego sterylizator wody musi znajdować się na końcu układu? Dezynfekcja lampą musi zachodzić na wstępnie oczyszczonej już wodzie. W przeciwnym razie bakterie schowają się przed promieniowaniem pod drobinami zanieczyszczeń i nie zostaną usunięte. Jaką lampę UV wybrać do stacji uzdatniania wody ze studni? W instalacjach, które wykonujemy, najlepiej sprawdzają się sterylizatory UV polskiego producenta TMA.
Jak uzdatnić wodę w domu? Podsumowanie
Zaplanowanie i przygotowanie stacji uzdatniania wody zależy od wielu zmiennych. Co oprócz budżetu musisz wziąć pod uwagę? Istotne są warunki techniczne w miejscu instalacji i przede wszystkim jakość samej wody. Wynik analizy składu wody najlepiej zlecić w profesjonalnym laboratorium i skonsultować ze specjalistą. Taką usługę zamówisz w naszej firmie. Kupując u nas badanie wody, otrzymasz bezpłatną analizę wyniku i dobór poszczególnych urządzeń stacji uzdatniania. Zadbaj już dziś o jakość wody z kranu w swoim domu i skontaktuj się z nami.